ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ РИНКУ ОНЛАЙН-ОСВІТИ У СВІТІ ТА В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.36742/2410-0919-2020-3-2Ключові слова:
онлайн-освіта, електронне навчання, масові відкриті онлайн курси (МООС), освітні онлайн-послуги, освітні платформиАнотація
Вступ. Сучасний ринок онлайн-освіти стрімко розвивається. Це пояснюється декількома аспектами: зростаючою кількістю активних користувачів інтернету та доступністю портативних пристроїв; пандемією COVID-19, що призвела до переведення навчання у дистанційну форму; зростанням загальних доходів учасників ринку та соціально-економічним розвитком сучасних країн, орієнтованих на економіку знань. Тому для підвищення ефективності подальшого розвитку цього ринку актуальним є дослідження особливостей функціонування основних елементів світового ринку онлайн-освіти та розкриття потенціалу його реалізації на національному рівні.
Методи. Дослідження побудоване на використанні діалектичного методу пізнання економічних процесів, наукових розробок і публікацій з питань формування й розвитку ринку інтернет-освіти у світі та Україні. У статті застосовано методи наукового абстрагування, аналізу і синтезу, узагальнення, структурно-функціонального, емпірико-статистичного та порівняльного аналізу тощо.
Результати. У ході дослідження було визначено сутність онлайн-навчання; розкрито особливості функціонування ринку онлайн-освіти; відзначено певні недоліки електронного навчання; проаналізовано попит на онлайн-освіту за контентом та за структурою споживачів, встановлено, що у світі більше половини усіх освітніх онлайн-послуг надається академічному сектору за напрямами, які найпростіше монетизувати – бізнес та технології; охарактеризовано світовий ринок онлайн-освіти за регіональною ознакою і проаналізовано динаміку його розвитку; розкрито особливості діяльності основних провайдерів онлайн освітніх курсів на світовому та українському ринках.
Перспективи. Перспективними напрямами дослідження ринку онлайн-освіти, які сприятимуть підвищенню ефективності його функціонування, є залучення фізичних та юридичних осіб до отримання онлайн освітніх послуг працівниками як засобу зростання продуктивності праці установ, орієнтація на розвиток адаптивної й мікроосвіти, модульність і багатоканальність інтернет-освіти, гейміфікація електронного навчання та державна підтримка ринку онлайн-освіти.
Посилання
VUM online: Persha v Ukraini dystancijna platforma gromadjanskoi osvity. Retrieved from https://vumonline.ua/
Internet-obrazovanie: status, problemy, tendencii i posledstviya dlja vsego mira. Retrieved from https://www.tandfonline.com/doi/full/ 10.1080/ 1097198X.2018.1542262.
Melkov, Ju. Cyfrovoe obrazovanie: kuda pojti uchytsja v internete?. Retrieved from https://itc.ua/articles/czifrovoe-obrazovanie-kuda-pojti-uchitsya-v-internete/
Nozdrina L. (2016). Pidhody do stvorennja MOOC (dosvid LKA). [Approaches to the creation of MOOCs (experience of LCA)] Informacijni tehnologii v osviti [Information Technology in Education], 2 (27), 81–99.
Pronyknennja internetu v Ukraini. Retrieved from https://inau.ua/sites/default/files/file/1910/dani_ustanovchyh_doslidzhen_iii_kvartal_2019_roku.pdf
Rynok onlajn osvity v Ukraini - analitychnyj ogljad. Retrieved from https://pro-consulting.ua/ua/pressroom/rynok-onlajn-obrazovaniya-v-ukraine-analiticheskij-obzor.
Sajt osvitnoi platformy Prometheus. Retrieved from https://prometheus.org.ua.
Samojlenko, O. (2019). MOOC-platformy jak instrument informal'noi' osvity doroslyh. [MOOC platforms as a tool for informal adult education]. Pedagogichni nauky: teorija, istorija, innovacijni tehnologii [Pedagogical Sciences: Theory, History, Innovative Technologies], 4 (88), 103–116.
Sichkarenko, K. (2018). Rozvytok cyfrovyh osvitnih platform ta poshyrennja cyfrovyh kompetencij v osviti [Development of digital educational platforms and dissemination of digital competencies in education]. Efektyvna ekonomika [Efficient Economy], 12. Retrieved from http://www.economy.nayka.com.ua/ pdf/12_2018/117.pdf.
Cordiner S. Is The Passive Income Of Online Courses As High As Everyone Says It is? Retrieved from https://elearningindustry.com/passive-income-of-online-courses-high-everyone-says.
Dhawal Shah. By The Numbers: MOOCs in 2019. Retrieved from https://www.classcentral.com/report/mooc-stats-2019/
Global Online Education Market (2018-2023) by Type, Technology, Vendor and End-User. Retrieved from https://www.businesswire.com/news/home/ 20180226006458 /en/ Global-Online-Education-Market-2018-2023-Type-Technology 2
Make Money Creating An Online Education Site. Retrieved from https://realpassiveincomeideas.com/make-money-online-education-site/
Research report by Global Market Insights, Inc. Retrieved from https://www.gminsights.com/pressrelease/elearning-market
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).