ТОРГОВЕЛЬНІ ВІДНОСИНИ МІЖ УКРАЇНОЮ ТА ЄВРОПЕЙСЬКИМ СОЮЗОМ: СТАН, ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ
Ключові слова:
гравітаційна модель, Європейський Союз, торговельні відносини, експорт, імпорт, торговельно-економічне співробітництво,Анотація
Актуальність. У світлі останніх політичних та економічних подій в Україні відносини з Європейським Союзом набули цілком нового забарвлення. У червні 2014 р. було підписано Угоду про асоціацію між ЄС та Україною. Основне її призначення це перехід від партнерства і співробітництва між Україною та ЄС до політичної асоціації та економічної інтеграції. У зв’язку із цим, змінились зовнішньополітичні та зовнішньоекономічні пріоритети України. Двостороння економічна співпраця активізувала торговельні відносини. Метою статті є проведення аналізу сучасного стану торговельних відносин між Україною та Європейським Союзом, окреслення проблем розвитку економічних відносин України з країнами ЄС та математичне обґрунтування перспектив налагодження таких торговельних зв’язків. Методи. Удосконалення зовнішньоекономічної державної політики, вироблення та прийняття ефективних рішень у сфері налагодження зовнішньоторговельних зв’язків є неможливим без застосування відповідного математичного інструментарію. Одним із яких є інструментарій гравітаційного моделювання, що дозволяє виявити чинники впливу на зовнішньоторговельні зв'язки між країнами. Також використано методи аналізу й синтезу з метою всебічного вивчення досліджуваної проблеми, метод узагальнення – для логічного представлення результатів дослідження.Результати. У статті проаналізовано динаміку обсягів, структуру експорту і імпорту українських товарів та послуг на європейський ринок. Побудовано гравітаційну модель, яке описує динаміку зовнішньоторгового обороту між Україною та Європейським Союзом. Визначено, що найбільш значним у часі фактором впливу на обсяг торгівлі між ними є чисельність населення України (це свідчить про зростання частини трудомісткої продукції в експорті), значущість обсягів ВВП є малою. Відзначено позитивні тенденції у двосторонньому торговельно-економічному співробітництві між ЄС та Україною. Перспективи. Застосування інструментарію математичного моделювання інтеграційних процесів дасть можливість вносити своєчасні зміни у зовнішньоекономічну політику України, що, в свою чергу, буде сприяти сталому розвитку взаємовигідної співпраці з Європейським Союзом.
Посилання
Eurostat [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ec.europa.eu/eurostat/data/database
Державна служба статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://www.ukrstat.gov.ua/.
Зовнішня торгівля України товарами та послугами у 2013 році: Статистичний збірник /Відповідальний за випуск А.О. Фризоренко. – Київ: Державна служба статистики України, 2014. – C.17-18.
Зовнішня торгівля України: Статистичний збірник / Відпов. за випуск А.О. Фризоренко. – Київ: Державна служба статистики України, 2010. – C. 7-8.
Размер ВВП по ППС Европейского союза, млрд. долларов США [Електронний ресурс]. Режимдоступу:http://www.ereport.ru/stat.php?razdel=country&count=eu&table=gpecia.
Співробітництво між Україною та країнами ЄС у 2013 році: Статистичний збірник. /
Відповідальний за випуск А. Фризоренко. – К.: Державна служба статистики України, 2014. – 207 с.
Торговельно-економічне співробітництво Україна-ЄС [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
http://ukraine-eu.mfa.gov.ua/ua/ukraine-eu/trade-and-economic/ukraine-eu-trade.
Троекурова, И.С. Гравитационные модели внешней торговли стран БРИКС [Текст] / И. С.Троекурова, К. А. Пелевина // Изв. Сарат. ун-та. Нов. сер. Сер. Экономика. Управление. Право. − 2014.− Т. 14. − Вып. 1. - Ч. 2. – С. 133-142.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Економічний дискурс
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).