ПОДАТКОВА СИСТЕМА УКРАЇНИ: ІНСТИТУЦІОНАЛЬНО-ФУНКЦІОНАЛЬНА СТРУКТУРА ТА ШЛЯХИ МОДЕРНІЗАЦІЇ
Ключові слова:
інституціонально-функціональна структура, податкова система, система податкового законодавства, система податків і зборів, система податкових органів влади, система адміністрування податків і зборів, система оподаткуванняАнотація
Дієвість податкової системи України є гарантом вирішення соціальних і економічних завдань, які виконує держава на кожному етапі свого історичного розвитку. Особливо це важливо в умовах євроінтеграції та глобалізаційних викликів. В значній мірі цьому сприяло ухвалення та введення з 1 січня 2011 року в дію норм Податкового кодексу України. Водночас, як засвідчила практика, низка проблем, пов’язаних із здійсненням податкового стимулювання підприємницької діяльності, так і залишається невирішеною. Серед основних проблем залишається недосконалість податкової системи України. Слід також зазначити і про відсутність чіткого визначення інституціонально-функціональної структури податкової системи України, низький рівень податкової культури як самих податківців, так і платників податків тощо. Все це об’єктивно диктує необхідність подальшої модернізації податкової системи України.Методи. У процесі дослідження використовувалися загальнонаукові та спеціальні методи системного аналізу та теоретичного узагальнення, економічного аналізу й економіко-статистичний метод, метод структурно-логічного аналізу тощо . Результати. Розкрито сутність та інституціонально-функціональну структуру податкової системи України. Встановлено, що податкова система як полісистемне утворення включає в себе взаємодіючі п’ять підсистем (системи) як певні цілісності, що знаходяться у безпосередніх взаємозв’язках. Запропоновано основні напрями модернізації податкової системи України. Перспективи. Подальші дослідження в аналізованій сфері доцільно зосередити на більш чіткому та якісному визначенні поняття «податкова система», її інституціонально-функціональної структури (інституціональної архітектоніки) та визначенні конкретних шляхів подальшого реформування податкової системи України в контексті європейської інтеграції.Посилання
Андрущенко В.Л., Тучак Т.В. Податкова держава: монографія. Київ, 2016. 304 с. 2. Варналій З.С. Податкова система України: проблеми функціонування та шляхи реформування. Економіка і регіон. 2017. № 5 (66). С. 5-9.
Варналій З.С., Савич І.В. Сучасний стан та чинники тінізації бюджетних відносин в Україні. Вісник КНУ імені Тараса Шевченка. 2014. Випуск 164. С.19-24.
Гриценко А.А. Институциональная архитектоника: предмет, основные законы, методология. Научные труды Донецкого национального технического университета. Серия экономическая. 2006. Выпуск 103-1. С. 31–37.
Замасло О. Т. Податкова система України: теорія, методологія, практика : монографія. Львів : ЛНУ імені Івана Франка, 2017. 420 с.
Иерархия и сети в институциональной архитектонике экономических систем / под. ред. чл.-кор. НАН Украины А.А. Гриценко. Киев: НАН Украины, Ин-т экон. и прогнозиров. 2013. 580 с.
Іванов Ю.Б., Тищенко А.М. Сучасні проблеми податкової політики: Навч. посібник. Харків. 2015. 327с.
Конституція України, прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року із змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 8 грудня 2004 року №2222-IV. URL: www.rada.kiev.ua. (дата звернення: 15.05.2018).
Крисоватий А., Сидорович О. Методологічний інструментарій новітньої парадигми оподаткування. Економічна теорія. 2014. № 4. С. 36-48.
Крупка М.І., Кміть В.М., Паславська Р.Ю. Система адміністрування податків в Україні: стан, проблеми та перспективи. Науковий вісник НЛТУ України. 2016. Вип. 26.2. С. 217-224. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nvnltu_2016_26.2_34. (дата звернення: 15.05.2018).
Лютий І. О., Демиденко Л. М., Романюк М. В. та інші. Податкова система : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. Київ. 2009. 456 с.
Мельник В.М., Кощук Т.В. Податкова політика України в умовах імплементації Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Фінанси України. 2016. № 7. С. 7-25.
Педь І.В. Податкова система: економіко-правова характеристика податків. Навч. посібник. Київ. 2007. 191 с.
Податкова система: Навчальний посібник ; за заг.ред. В.С. Андущенка. Київ. 2015. 416 с.
Податкова система: Навчальний посібник ; за ред. В.Г. Баранової. Одеса. 2014. 344 с.
Податковий кодекс України від 02.12.10. № 2755 – VI URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2755-17. (дата звернення: 15.05.2018).
Реформирование налоговых систем. Теория, методология и практика: монография ; под ред. И. А. Майбурова, Ю. Б. Иванова. Киев. 2011. 352 с.
Сідельникова Л.П., Костіна Н.М. Податкова система : навчальний посібник. Київ. 2012. 576 с.
Соколовська А.М. Податкова система держави: теорія і практика становлення 2004. 454 с.
Швабій К.І. Напрями реформування податкової системи в умовах посткризового відновлення економіки України. Фінанси України. 2012. № 11. С. 52-58.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Економічний дискурс
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).