УДОСКОНАЛЕННЯ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ У СФЕРІ ОБІГУ ПЕСТИЦИДІВ1
Ключові слова:
державне регулювання, законодавче забезпечення, захист рослин, пестициди, ринок, сільське господарствоАнотація
Пестициди є біологічно активними речовинами, які при недотриманні регламентів їх виробництва, реалізації, збереження та застосування можуть представляти собою загрозу для довкілля, здоров’я людей, тварин, рослин, продукції сільського та лісового господарства. Тому в економічно розвинутих країнах світу накопичений багатий досвід державного регулювання обігу пестицидів. В Україні певною мірою вже сформоване нормативно-правове поле для врегулювання ринку пестицидів. Разом з тим, серйозні проблеми, які існують на вітчизняному ринку засобів захисту рослин, свідчать про недоліки вітчизняного законодавства у даній сфері і потребують рекомендацій щодо його удосконалення. Метою статті є узагальнення напрямів реформування державного регулювання обігу пестицидів у сільському господарстві України та надання пропозицій щодо удосконалення законодавства у цій сфері. Методи. При проведенні дослідження застосовувались наступні методи: діалектичний, монографічний, абстрактно-логічний, порівняльного аналізу, метод системного економічного аналізу і метод наукового узагальнення. Результати. У статті, виходячи з аналізу чинного законодавства України у сфері обігу пестицидів, обґрунтовані рекомендації щодо його удосконалення з метою здійснення державного контролю та забезпечення цивілізованих умов функціонування ринку ХЗЗР у країні. Автор визначає функції, принципи і напрями державної політики у сфері обігу пестицидів, а також основні інструменти її реалізації. Розроблені пропозиції щодо посилення боротьби із фальсифікованими пестицидами та утилізації застарілих і непридатних до застосування хімічних препаратів. Перспективи. Подальші дослідження планується проводити стосовно ролі громадськості в процесі контролю застосування пестицидів у сільському господарстві України.Посилання
Авер'янов В.Б. Нова доктрина українського адміністративного права: концептуальні позиції. Право України. 2006. № 5. С. 11–12.
Голосніченко І. П., Стахурський М.Ф., Золотарьова Н.І. Адміністративне право України: основні поняття : навч. посіб.; за заг. ред. д-ра юрид. наук, професора І. П. Голосніченка. К. : ГАН, 2005. 232 с.
Нижник Н. Р., Мосов С. П. Державне управління в Україні: функція координування. Наукові записки Інституту законодавства Верховної Ради України. 2014. №6. С. 111-116. URL:
http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nzizvru_2014_6_24. (дата звернення: 16.04.2018).
Дубенко С.Д. Державна служба і державні службовці в Україні : Навч.-метод. посіб.; За заг. ред. Н.Р.Нижник. К.: Вид. дім «ІнЮре», 1999. 244 с.
Висоцький В.А. Порушення законодавства про пестициди та агрохімікати – пряма загроза життю та здоров’ю. Вісник прокуратури. 2001. №6. С. 67–71.
Бринчук М.М. Правовой механизм сохранения (восстановления) экологических систем. Экологическое право. 2008. № 2. С. 2-9.
Стефанюк В. Проблеми вдосконалення адміністративного права та перспективи розвитку адміністративної юстиції в Україні. Право України. 2003. №1. С. 3-7.
Шемшученко Ю. Актуальні проблеми кодифікації національного та міжнародного екологічного права. Право України. 2011. №2. С. 4-11.
Закон України «Про пестициди і агрохімікати» від 02.03.1995 №86/95-ВР. URL:
http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/86/95-%D0%B2%D1%80. (дата звернення: 16.04.2018).
Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України «Про затвердження Розміру плати за проведення експертизи, державної реєстрації та перереєстрації пестицидів і агрохімікатів» від 20.11.2008 №595. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z1164-08. (дата звернення: 16.04.2018).
«Нахімічили»: як в Україні застрягли тисячі тонн небезпечних хімікатів. URL:
https://www.epravda.com.ua/publications/2018/02/27/634491. (дата звернення: 16.04.2018).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Економічний дискурс
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).