ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОБНИЦТВА МОЛОКА У СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ
Ключові слова:
сільськогосподарське підприємство, виробництво молока, собівартість, прибуток, рентабельністьАнотація
Вступ. Занепад молочної галузі значною мірою зумовлений збитковістю виробництва молока, тому кількість сільськогосподарських підприємств, які займаються молочним скотарством, постійно зменшується. Локальне вивчення специфіки й проблем розвитку галузі на місцевому рівні з поширенням наукових результатів на регіональний і республіканський рівні призводить до помилкових практичних дій сільськогосподарських товаровиробників. Водночас у багатьох сільськогосподарських підприємствах молочне скотарство розвивається досить успішно, що свідчить про наявність можливостей і резервів підвищення ефективноста виробництва молока. Методи. Дослідження побудовано з використанням методів аналізу (економіко-статистичних рядів динаміки) й синтезу, графічного методу, структурування, групування сільськогосподарських підприємств за чинниками впливу на ефективність виробництва молока, Результати. Аналіз динамічних коливань показників розвитку галузі молочного скотарства та їх впливу на ефективність виробництва молока показав, що закупівельна ціна на вироблене в сільськогосподарських підприємствах молоко знаходиться на межі повної собівартості. Проте з підвищенням рівня товарності продукції зростає його закупівельна ціна, виручка від реалізації та ефективність виробництва. На ефективність виробництва молока впливає раціональне використання кормів та підвищення продуктивності корів завдяки оснащенню молочних ферм сучасними технологіями виробництва. Доведено, що зростання ефективності виробництва молока обумовлюється також підвищенням рівня концентрації, спеціалізації та інтенсифікації його виробництва, а маса прибутку виступає засобом сприяння розвитку молочної галузі навіть за умови зниження її ефективності. Перспективи. Створення умов для підвищення рівня товарності, концентрації, спеціалізації, інтенсифікації продукції сприятиме розвитку галузі молочного скотарства й підвищенню рівня ефективності виробництва молока у сільськогосподарських підприємствах.Посилання
Величко Є. І. Економічна ефективність виробництва молока в сільськогосподарських підприємствах. Вісник Полтавської державної аграрної академії. 2015. № 4. С. 103–108.
Руткевич Т. І. Економічна ефективність виробництва молока. URL :
http://www.economy.nayka.com.ua/pdf/12_2015/56.pdf (дата звернення: 21.05.2018).
Яковлєва А. О. Проблеми та основні напрямки ефективного виробництва молока в Черкаській області. URL : http://www.kntu.kr.ua/doc/zb_22(2)_ekon/stat_20_1/75.pdf (дата звернення: 21.05.2018).
Гринько Т. В., Єфімова С. А. Економічна ефективність виробництва молока та резерви її підвищення. URL : http://vestnikdnu.com.ua/archive/201372/grinko.html (дата звернення: 12.05.2018).
Герасимчук Н. А., Таїров В. А. Шляхи підвищення економічної ефективності молочного скотарства з використанням дорадницьких послуг. URL : https://er.knutd.edu.ua/bitstream/123456789/2726/1/20161026_507.pdf (дата звернення: 12.05.2018).
Місінькевич О. П. Економічна ефективність виробництва молока в сільськогосподарських підприємствах Хмельницької області. URL : www.irbis-nbuv.gov.ua/cgi-bin/irbis_nbuv/cgiirbis_64.exe?...(дата звернення: 12.05.2018).
Махмудов Х. З, Олійник А. С. Ефективність виробництва молока: аналіз сучасного стану та шляхи розвитку. Агросвіт. 2013. № 9. С. 9–12.
Антощенкова В. В., Кравченко О. М. Економічна ефективність виробництва та реалізації молока в Україні. Актуальні проблеми інноваційної економіки. 2016. № 3. С. 39–44.
Ляліна Н. С. Теоретико-методологічні та практичні засади формування економічного механізму підвищення прибутковості виробництва молока в сільськогосподарських підприємствах. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2017. Вип. 11. С. 98–102.
Бінер О. В. Аналіз організаційно-економічних умов функціонування виробників молока у Львівській області. Економіка і суспільство. 2018. Вип. 14. С. 259–267.
Державна служба статистики України. URL : http://www.ukrstat.gov.ua. (дата вернення : 12.05.2018)
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Економічний дискурс
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).