ЕКОНОМІКО-МАТЕМАТИЧНА МОДЕЛЬ ГОСПОДАРЮВАННЯ В СИСТЕМІ РЕГУЛЮВАННЯ РІВНЯ ЗАБРУДНЕННЯ ҐРУНТІВ
Ключові слова:
землекористування, земельні ресурси, землеохоронні заходи, математична модель, теорія гри, економічні відносиниАнотація
Вступ. Економіко-математичне моделювання – дієвий інструмент в напрямку підвищення ефективності економічної взаємодії держави та суб’єктів господарювання з приводу використання та охорони земельних ресурсів. Результати такого моделювання можуть стати основою для визначення перспективних напрямів удосконалення земельних відносин. Методи. Дослідження базується на засадах економіко-математичного моделювання з використанням аналітичного та абстрактно-логічного методів. Результати. Ймовірність виконання державою покладених на неї функцій безпосередньо впливає на поведінку суб’єктів господарювання в сфері організації землеохоронної діяльності. З метою вивчення поведінкових механізмів економічних суб’єктів використано «теорію гри» та визначено оптимальні стратегії поведінки усіх «гравців». Встановлено, що підприємства здійснюватимуть землеохоронну діяльність на достатньому рівні лише у випадку, якщо штрафні санкції за порушення екологічних нормативів в декілька разів перевищуватимуть витрати на охорону та відновлення ґрунтів. Проте, надмірне підвищення розміру штрафних санкцій змушуватиме землекористувачів не впроваджувати землеохоронні заходи, а приховувати реальні результати своєї діяльності. Перспективи. За результатами економіко-математичного моделювання визначено, що можливо досягнути такого стану економічних відносин, за якого суб’єкти господарювання будуть зацікавлені у впровадженні землеохоронних заходів. Ці результати стануть основою для удосконалення еколого-економічного механізму регулювання землекористування та сталого розвитку сільського господарства в Україні.Посилання
Конституція України : Закон України за станом на 28 червня 1996 р. / Верховна Рада України. Київ : Парлам. вид-во, 1996. 30, [141] с. (Закони України)
Власенко А.В., Новак К.С. Особливості застосування теорії ігор у менеджменті та економіці. Економічні проблеми сталого розвитку : Міжнар. наук.-практ. конф. ім. проф. Балацького О.Ф. : тези доп. / СумДУ . Вид-во СумДУ, 2016. С. 144.
Гладкова Л., Наумова М. Застосування теорії ігор в економіці. Наукові записки Кіровоградського держ. педагог. ун-ту ім. Володимира Винниченка. Серія: Проблеми методики фізико-математичної і технологічної освіти. 2013. №4(2). С. 16-21
Кубах М.О. Кочубей С.Г. Теорія ігор та її застосування. Освіта, наука та виробництво: розвиток іперспективи : І Всеукраїн. наук.-метод. конф. : тези доп. / СумДУ . Вид-во СумДУ, 2016. С. 174. 5. Петрушенко М.М. Необхідність і особливості застосування теорії ігор при моделюванні природно-ресурсних конфліктів. Вісник Сумського державного університету. Серія Економіка. 2011. № 3. С. 42-48.
Сабадаш В.В. Антиекологічні тенденції соціально-економічного розвитку: конфліктний потенціал екологічного фактора. Механізм регулювання економіки. 2009. №.3. С. 11–12
Шиманська О. Новаторський аналіз рівноваги в теорії ігор та його застосування в економіці. Вісн. Тернопіл. націонал. економ. ун-ту. 2017. №2. С. 117–121.
Панчишин С.М., Островерх П.І., Буняк В.Б. та ін. Аналітична економія: макроекономіка і мікроекономіка; Київ, 2010. 437 c.
Шиян А.А. Теорія ігор: основи та застосування в економіці та менеджменті, Вінниця: ВНТУ, 2009. 164 с.
Про оцінку земель : Закон України за станом на 11 груд. 2003р. / Верховна Рада України. Київ : Парлам. вид-во, 2004. 15 [229] с. (Закони України). URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1378-15.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Економічний дискурс
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).