МОДЕЛЮВАННЯ РИЗИКУ ПРИ ПРИЙНЯТТІ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ
Ключові слова:
інвестиційні кошти, модель, підприємство, ризик, управлінське рішенняАнотація
Від вірно прийнятого управлінського рішення залежить ефективність роботи будь-якого підприємства. Ризики, які впливають на діяльність підприємства, можуть виникнути на будь-якому етапі процесу прийняття рішення. Саме тому доцільним є цілеспрямований аналіз, оцінка, моделювання та управління ризиками з метою максимального зменшення невизначеностей та впливу випадкових чинників на якість прийнятого управлінського рішення.
Автором використано наступні методи дослідження: аналізу і синтезу, диференційного обчислення, експертний, математичного моделювання, обліково-аналітичні, функціонального аналізу. Розглянуто класичну модель оцінки грошей у часі з урахуванням факторів ризику з позиції аналізу функції комплексної змінної. Встановлено, що для прийняття виважених управлінських рішень, дану модель в такому вигляді досить складно застосувати, оскільки вона не включає в себе ризиковий градієнт за часом.
Запропоновано використовувати нетривіальні варіанти нарощення суми інвестицій з використанням комплексної змінної для опису ступеня ризику, розподіленого в часі. Розроблено модель нарощення суми інвестицій з використанням комплексної змінної для опису ступеня ризику, розподіленого в часі, котра дозволяє прогнозувати грошовий потік від виробничої діяльності. Встановлено, що використання комплексного числа, для вираження суми первісної інвестиції, скоригованої на сумарний виробничий ризик, є гнучким механізмом для моделювання та аналізу грошових потоків в сфері управління ризиками підприємства. Апробовано розроблену модель нарощення суми інвестицій для опису ступеня ризику, розподіленого у часі в процесі господарської діяльності фермерського господарства «АГРО-В». Подальші дослідження будуть спрямовані на розробку практичних рекомендацій щодо застосування розробленої моделі для прогнозування руху інвестиційних коштів і витрат виробництва в процесі прийняття управлінських рішень щодо розвитку підприємства на довгостроковий період.
Посилання
Matvijenko, G.A. (2009). Shljahy pokrashhennja vykorystannja rezerviv pry strahuvanni vrozhaiv agrarnyh pidpryjemstv [Ways to improve the use of reserves for insurance of agricultural enterprises]. AgroSvit [Agro world], 3, 36-40.
Verbycka, G.L. (2004). Upravlinnja ekonomichnym ryzykom [Economic risk management]. Finansy Ukrainy [Finance of Ukraine], 5, 35-40.
Vitlins'kyj, V.V., & Nakonechnyj, S.I. (1996). Ryzyk u menedzhmenti [Risk in management]. Kyiv: Borysfen – M.
Gulchenko, A.S., & Suhorukov, D.B. (2004). Upravlenie riskami: problemy perestrahovanija rossyjskih ryskov za rubezhom [Risk management: problems of reinsurance of Russian risks abroad]. Finansy [Finance], 2, 32-34.
Lajko, P.A., & Pushhak, S.D. (2009). Strahuvannja pryrodno-klimatychnyh ryzykiv u roslynnyctvi: monografija [Insurance of natural and climatic risks in crop production: monograph]. Kyiv: NNC Instytut agrarnoi ekonomiky.
Kljuj, S.V. (2003). Dobrovilne strahuvannja vrozhaju silskogospodarskyh kultur na osnovi indeksu vrozhajnosti [Voluntary crop insurance on the basis of yield index]. Ekonomika APK [Economy of agroindustrial complex], 9, 55-59.
Sadura, O.B., & Tomashevskyj, Y.M. (2012). Strahuvannja pryrodno-klimatychnyh ryzykiv roslynnyctva u suchasnyh umovah [Insurance of natural and climatic risks of plant growing in modern conditions]. Ekonomichni nauky. Seriia «Oblik i finansy» [Economic sciences. Series “Accounting and Finance”], 9 (33), 3, 213-234.
Bozhko, L.Y. (2012). Agrometeorologichni rozrahunky i prognozy: navchalnyj posibnyk [Agrometeorological calculations and forecasts: Tutorial]. Kyiv: KNT.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 Економічний дискурс
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).