ФІСКАЛЬНА СКЛАДОВА ЛЕГАЛІЗАЦІЇ КРИПТОВАЛЮТ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.36742/2410-0919-2020-2-6Ключові слова:
блокчейн, криптовалюта, криптоактив, цифровий товар, оподаткування, правовий статус, податкові нормиАнотація
Вступ. Цифровізація фінансової сфери обумовлює перехід на блокчейн-технології, що відкриває як додаткові можливості для розширення фінансової бази держави через фіскальні механізми, так і генерує додаткові ризики. А тому темою оподаткування цифрового сектора сьогодні переймаються як на урядовому рівні, так і ряд науковців та криптоентузіастів. Актуальність тематики поданої в статті визначається необхідністю визначення правового статусу та легалізації криптовалют в Україні в системі сучасних платіжних і обмінних операцій. Методи. В процесі підготовки статі використовувались методи аналізу зарубіжної практики оподаткування та регулювання обігу криптовалют і визначення бази оподаткування, а також підходи до трактування криптовалюти з позицій товару, майна, цифрового фінансового активу, нематеріального активу. Результати дослідження показали, що в Україні наявні підходи, які ґрунтуються як на вітчизняному законодавстві, а точніше його можливостях для розширення з метою концептуального прийняття криптовалютної галузі в діюче правове поле, так і на вивченні зарубіжного досвіду та практики провідних країн світу, які або вже оподатковують операції з криптоактивами на загальних засадах податкового законодавства, або створюють привілейовані умови у вигляді понижених ставок чи пільгового періоду оподаткування. Перспективи. Складність вирішення питання полягає у необхідності знайти баланс інтересів між державою та користувачами криптовалют, а також принципове значення має визначення статусу для легалізації цифрових фінансових активів і цифрових валют для розвитку цифрової економіки, що призведе до розширення інфраструктури та формування еко-систем в рамках криптовалютних проектів. А наукові підходи дозволять інтегрувати їх в економічну систему країни.Посилання
Proekt zakonu «Pro vnesennya zmin do Podatkovoho kodeksu Ukrayiny ta inshykh zakoniv Ukrayiny shchodo opodatkuvannya operatsiy z kryptoaktyvamy» vid 15.11.2019 r. №2461. search.ligazakon.ua. Retrieved from http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/JI00814A.html.
Reun, Andriy Opodatkuvannya operatsiy z kryptovalyutamy: pytannya-vidpovidi. Yurydychna hazeta onlayn, 33-34 (687-688). yur-gazeta.com. Retrieved from https://yur-gazeta.com/publications/practice/podatkovapraktika/ opodatkuvannya-operaciy-z-kriptovalyutami-pitannyavidpovidi.html
Erlander, A. Hde khranit kriptovalyutu: nalohooblozhenye kryptovalyut v raznykh stranakh. habr.com. Retrieved from https://habr.com/ru/post/484076/
Brechko, O.V. (2017). Kryptovalyuta yak fenomen novoi finansovoi infrastruktury: problemy teoretychnoho osmyslennya ta praktychnoho vykorystannya [Cryptocurrency as a phenomenon of new financial infrastructure: problems of theoretical comprehension and practical use]. Ekonomichnyy analiz [Economic analysis], 27 (3), 144-150.
Proekt Zakonu Ukrayiny Pro obih kryptovalyuty v Ukrayini: №7183. (2017, October 10).
Proekt Zakonu Ukrayiny Pro stymulyuvannya rynku kryptovalyut ta yikh pokhidnykh v Ukrayini: №7183-1. (2017, October 10).
Nalohooblozhenie kriptovalyut v mire: hde y hlavnoe skolko. cryptocurrency.tech. Retrieved from https://cryptocurrency.tech/nalogooblozhenie-kriptovalyut-v-mire-gde-kak-i-glavnoe-skolko/
Zhydovska, N.M. (2019). Peredumovy zaprovadzhennya opodatkuvannya operatsiy iz kryptovalyutamy v Ukraini [Prerequisites for the introduction of taxation of cryptocurrency transactions in Ukraine]. Visnyk ONU Mechnykova [Bulletin of ONU Mechnikov], 24, 2 (75), 108-112.
Shchodo koduvannya diyalnosti z «mayninhu» kryptovalyut vidpovidno do Klasyfikatsiyi vydiv ekonomichnoyi diyalnosti (KVED-2010), lyst Derzhstatu: №14.4-09/435-18. (2018, October 05).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Економічний дискурс
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).